Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Podfu(c)k

Jeden z nejlepších filmů britského režiséra Guye Richieho

V bleskurychlém tempu vypráví příběh party zlodějů, kteří si tentokrát troufnou na zlatnictví v exkluzivní londýnské čtvrti. Že to ani tentokrát nepůjde hladce je nad slunce jasnější a anglický humor v Ritchieho podání opět bude stát za to
 
Ukrást obří briliant v Antverpách je totiž jedna věc, dostat ho přes Londýn do New Yorku druhá. Chlápek, který má transport diamantu na starosti, holduje hazardu, v ilegálním boxerském ringu se schyluje k předem zaplacenému zápasu a na ukradený čtyřiaosmdesáti karátový diamant má zálusk další zloděj - chladnokrevný zabiják Boris.
 
A pak je tu ještě Brick Top - promotér ilegálního boxu, majitel prasečí farmy a jeden z nejodpornějších padouchů londýnského podsvětí. Svou práci má rád a rozumí jí - šestnáct prasat sežere mrtvolu rozřezanou na šest dílů za pár chvil a je jedno, jestli šlo o nepohodlného svědka, nebo boxera, který se nenechal knokautovat ve čtvrtém kole, jak bylo domluveno. Není divu, že v tomhle zápase o diamant veliký jako vyražené oko, brzy nejde o vítězství, ale o holé přežití. Nebo alespoň pohřeb vcelku.
 

Nemá smysl více naznačovat, o čem všem tato příjemná historka z londýnského podsvětí vypráví, už ve scénáři si totiž tvůrci připravili půdu, že tady to nebude o nějaké dlouhé řeči očí, o atmosféře či detailním popisu prostředí, tady to prostě musí odsejpat.
 
A tak tu jsou hned tři dějové linie a pěkná řádka postav, jejichž osudy se mají v následujícím dění kdesi protnout a pak proplétat a proplétat a zamotávat, samozřejmě za hranicí zákona, za pomoci neodmyslitelných rekvizit jako jsou ostře nabité zbraně, baseballové pálky, zapalovače, zažehávající požáry, a potoky krve . Někteří z toho zástupu hrdinů, kteří si v tomto příběhu odžijí své, jsou zločinci, jiní budoucí mrtvoly, někteří z nich mají pěkně dostat do zubů, jiní rány rozdávat (velkou roli tu totiž hrají ilegální boxerské zápasy bez pravidel), jsou tu jedni, kteří odejdou nakonec středem živí a bohatí (jichž je menšina) a pak ti ostatní, kteří přinejlepším utrpěli nějaké ty osobní, finanční a fyzické šrámy. A proč?
 
Protože tu půjde o život, o diamant nedozírné ceny, o zbraně, zločineckou čest, o několik obytných přívěsů, o cikánskou čest, či o rozmary a nečekané chutě psa nalezence. A pak taky o to, nestáti se potravou po prasata, protože v téhle "Pulp Fiction" z Londýna nikdo neumírá se ctí a někdo dokonce prazvláštním způsobem.
 
Stejně jako ve filmu Sbal prachy a vypadni pracuje Ritchie s vlastním scénářem, který stojí na překvapivých zvratech a rafinovaném propletenci osudů figurek z podsvětí. A i když tomu lze jen těžko věřit, Podfu(c)k nabízí děj ještě bohatší, než první film, který si velmi dobře vedl v pokladnách kin a zabodoval i u kritiků. Pro Ritchieho to znamenalo jednak větší volnost při práci na Podfu(c)ku, jednak přítomnost herců zvučnějších jmen, ačkoli o hvězdnou sestavu ani tetokrát neusiloval. Brad Pitt si tak oblíbil Ritchieho prvotinu, že jej o svou úlohu v novém projektu požádal sám a neváhal přistoupit na mnohem menší honorář, za který hraje jak o život a představuje jednu z hlavních deviz tohoto svěžího dílka. Galerii nejrůznějších týpků londýnské (a americké) galerky pak doplňují skvěle Benicio Del Toro, Dennis Farina či Rade Serbedzija jako zákeřný neprůstřelný Rus, velmi dobrý je také Jason Statham (Turek), který v Ritchieho minulém filmu debutoval. Barvitá přehlídka lumpů si vyžadovala náročný casting a nutno říci, že ten opět vyšel dokonale. Ritchieho nejnovější film tak opět stojí na výborných hereckých představitelích, šťavnatých průpovídkách, bleskurychle sestřihané akci (boxerské zápasy, cesta z L.A. do Londýna aj.), dokonalé atmosféře a hlavně na drsném a inteligentním anglickém humoru, který vše udržuje v tom správném komediálním nadhledu. Příběh - zauzlený nesčetnými zápletkami a odbočkami - navzdory několika dějovým liniím drží velmi dobře pohromadě a je vyprávěn ve svěžím, vyváženém a nepolevujícím rytmu, snad jen pointy byly v předchozím filmu nečekanější a lépe propracované, možná jsem byl z Ritichieho prvotiny hodně namlsaneý a navíc už vím, co od něho čekat.
 
Faktem je, že i když brilantně, přesto se Ritchie tentokrát pohybuje na osvědčené půdě podobně postaveného příběhu jako minule a s jiným rozhozením postav a zápletek, je i jeho nová "historka" prakticky o tomtéž. Což neznamená, že byste si ji snad měli méně užít. Podfu(c)k totiž patří k těm nejpřitažlivějším filmům, jaké můžete vidět - je zábavný, filmařsky velice zdařilý (například ilegální box bez rukavic a pravidel je diváckým zážitkem), se skvělými hereckými výkony, originálním humorem, skvělou atmosférou, výborně natočený a sestřihaný, podmalovaný vynikající hudbou. Má grády, nápad, spád, vtip a už teď patří mezi kultovní snímky svého žánru. Ritchie tak nesporně upevnil svou pozici zručného a originálního tvůrce.

Jasných a zasložených 97%