Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ty znáješ radar?

31. 8. 2007

Začnu poněkud zeširoka jednoduchou otázkou: Která země v minulosti dokázala, že je nebezpečná, rozpínavá a agresivní? Moji osobní favorité jsou Francie, Německo, Rusko a Británie. Proč? Francie byla donedávna koloniální mocností, která ještě po válce okupovala řadu zemí, stála u vzniku mnoha konfliktů - třeba ve Vietnamu (ano, přátelé, Vietnam je dílo Francouzů) a Alžíru, dost svérázně si počínala při svých jaderných pokusech a málem způsobila rozklad NATO v době studené války. I v současnosti se stále snaží dokázat, že je velikou mocností, a pak se ztrapňuje, když nedokáže dát do kupy pár tisíc vojáků pro Libanon. Německo má zase prsty ve dvou světových válkách, to mi stačí. Rusko málem rozpoutalo třetí světovou a i v současnosti vyhrožuje celému světu a nemá dobré vztahy snad ani s jedním ze svých sousedů, i přestože proti němu nikdo nic nemá. Taky se tam, nebezpečně blízko k červeným tlačítkům, trochu moc pije. No a Británie taktéž měla jako koloniální mocnost prsty v mnoha polízanicích, především na Blízkém východě. Některé trvají dodnes, mimo jiné Izrael.
Otázka číslo dvě: Se kterými zeměmi jsme měli v nedávné minulosti velké problémy my Češi? Odpověď je opět jednoduchá. Německo (společně s "chudákem" Rakouskem) nás okupovalo a chtělo vymazat z mapy. Británi, Francie a Itálie nás podrazily a prodaly ve slabošském a neúspěšném pokusu zachránit si krk před Hitlerem. Polsko a Maďarsko se při tom snažily oškubat nás o kus území. Rusko u nás po válce dosadilo a podporovalo bolševiky, v roce 1968 provedlo ozbrojenou intervenci, po které nás okupovalo 21 let, a teď nám už léta vyhrožuje kvůli vstupu do NATO a dalším otázkám, které jsou čistě naše věc.
Prostě a jednoduš mám pocit, že Evropa je banda zakomplexovaných nepoučitelných států, které mají prsty v počátku většiny světových problémů, a nezdá se mi, že by se to nějak výrazně lepšilo. A teď něco z úplně opačného konce. Kdo se snažil ukončit první světovou válku mírovou cestou, podporoval ekonomicky státy Dohody (to byli ti dobří), a když to jinak nešlo, přišel jim na pomoc, podílel se na ukončení války a významným dílem i na poválečném rozdělení Evropy, tedy i na vzniku našeho pidistátečku? Inu, kamarádi, je to USA. Kdo založil Společnost národů - předchůdce OSN, aby zabránil další světové válce? No, přátelé, byl to Woodrow Wilson, prezident USA. Kdo významně ekonomicky podporoval Británii, Rusko(!) a další země poté, co jsme si tady my kluci nepoučitelný zase rozjeli světovou válku, a následně, když to začalo vypadat bledě, vstoupil do ní a pomohl nám ji vyhrát? Zase to byli ti frajírci se žvejkačkama, kluci americký. Spousta z nich do toho šla dobrovolně a spousta z nich při tom natáhla brka. Ale na nás jen tak něco dojem neudělá, že? Kdo po válce nabídl zdevastované Evropě Marshallův plán, půjčoval nám prachy a pak nám velkou část dluhů odpustil? Dokonce i Německu, zemi dnes značně antiamerikanistické. No, děti, odpovězte si sami... Kdopak po válce bránil pod vlajkou OSN Jižní Koreu před útokem Severní Koreje, podporované Čínou a Ruskem? Inu, co bych vám povídal - USA.
Kdopak se ceou dobu úpěnlivě snažil ovládnout svět a nastolit všeobecný "komunismus" a podporoval všelijaké diktátory ve třetím světě? Kdo měl ještě donedávna lágry pro politické vězně? Kdo rachotil jadernýma raketama a zavíral svoje lidi za hranice ostnatých drátů? Kde policie pomáhá skinheadům mlátit homosexuály? No, USA to nebylo, tohle je zákeřný chyták - byl to báťuška Stalin.
Nás by ale mělo zajímat, kdopak mu v tom nakonec zabránil, díky komu u nás skončila ruská okupace (o které mnoho Rusů dodnes nepochopilo, že se nám nelíbila) a díky komu potom začalo jaderné odzbrojování, ale taky kdo se tomu naopak snažil zabránit? Bylo to dobré "jůesej", světový policajt, například tím, že v osmdesátým čtvrtým začalo rozmisťovat po západním Německu rakety Pershing II jako reakci na ruské přezbrojování. A byli to podobní lidé jako dnes protiamerický bijec Jan Tamáš, kteří tehdy vykřikovali, že Rusko není špatné, a proti Pershingům protestovali jako on proti radaru. Naštěstí marně, což nakonec vedlo ke konci studené války, odzbrojování a naší svobodě.
Pravděpodobně vám došlo, kam mířím. Samozřejměže k radaru. A takhle obšírně to beru protože se podle mě ani zdaleka nejedná o to, jestli tu bude nějaký radar vůbec stát a jestli někoho ozáří a jemu pak narostou čtyři nové ruce. Dokonce nezáleží ani na tom, co bude vůbec sledovat a jestli nás bude bránit. Záleží na tom, koho si vybereme za spojence, na čí stranu se postavíme, nebo jestli se vůbec někam postavíme a jestli na to máme koule.
My Češi máme totiž tradici v připosranosti. Jiráskova "doba temna" nastala proto, že jsme se nechtěli nepříteli, kterého jsme sami vyprovokovcali, postavit osobně a škemrali jsme o pomoc u spojenců, jimž jsme za to ale nechtěli nic dát. Nakonec naše šlechta ani nezaplatila najatým žoldnéřům, přestože na to měla peníze, kvůli čemuž následovala potupná prohra bez boje, poprava "hrdinských" českých pánů, nehorázné rozkradení majetku jejich i českých měst, exodus obyvatel do ciziny, třicetiletá válka a ztráta svrchovanosti na tři sta let.
Za první republiky jsme zase doplatili na pacifistické snahy našich "spojenců" vyhnout se "diplomatickou cestou" konfrontaci s očividným nepřítelem, dokud byl čas. Následovala okupace naší země a světová válka. V roce 1968 jsme se snažili "diplomaticky" dohodnout s Ruskem. Následovala ještě delší okupace. A teď vám humanista Tamáš na otázku, jak by zajistil bezpečnost naší země, odpoví, že jednáním. Aha. Zajímalo by mě, jak by vyjednával s tisícovkou tanků nabo jak by s megafonem přemlouval raketu Topol, aby zaútočila někam jinam. Vlastně bych to rád viděl, nebýt faktu, že jsem obyvatelem stejné země jako on, který věří v hlas lidu a na všechno má nějakou "chytrou" radu, nebo aspoň patřičnou konspirační teorii o imperialistických plánech USA na ovládnutí světa a ozáření Čechů radarem za souhlasu naší vlády.
Všech odpůrců "vrahů z Wallstreetu" bych se rád zeptal, kde si ymslí, že se mají lidé líp. Ve "svobodné" Severní Koreji, nebo v té "USA okupované" Jižní? Ve Vietnamu, nebo v "USA okupovaném" Japonsku? Ve východním, nebo západním Německu? Já osobně bych radši okupaci Kačerem Donaldem, žvejkačkama, hamburgerem a Harvardem než tu s lágry, nedostatkem hajzlpapíru, budovatelskými písněmi a VULmem (Večerní Univerzitou Marxismu-Leninismu).
Jasně, Američané nejsou svatí. George Bush má image hlupáka a Dick Cheney asi taky nebude žádný svatoušek. Jenže když se rozhlédnete okolo sebe, najděte mi někoho lepšího! Zdá se vám, že je to Putin? Nebo jste fandili Gerhardovi, co si postavil plynovod? Či jste snad měli větší důvěru v Chiraca, kterému možná platil preziodentskou kampaň libanonský premiér Rafic Hariri, což možná "trochu" ovlivňovalo francouzskou politiku vůči Izraeli?
Nevím, jak vy, ale já ze všech možných zel vybral to dle mého názoru nejmenší. Zemi, která nám nikdy nic neprovedla, mnohokrát nám pomohla a leccos jí dlužíme. Američané jsou u nás častým terčem vtipů, jako prosťáčci, kteří stěží najdou na mapě světa Evropu, natož náš "velestát". Obvykle je vykládají lidé, teří za velkou louží nikdy nebyli a Idaho nebo jiný z padesáti amerických států by na mapě hledali jen stěží. Kdopak třeba ví, jaké je hlavní město Idaha? V USA jsem několikrát byl a jedno vím jistě - když vám šedesátiletý taxikář vykládá, že byl fanouškem fotbalisty Panenky, když vás bodyguard pustí do klubu až potom, co řeknete, že jste z Česka, když vám "typická" obézní Američanka v autobuse řekne, že loni byla v Praze a moc se jí líbil ten náš most a Hrad, nebo když vám homeless somrající o cigaretu řekne, že zná Havla, tak vám podobné vtípky přestanou připadat vtipné. Koneckonců v počtu nobelovek a patentů na počet obyvatel za těmi "pitomci" dost výrazně zaostáváme.
A tak když se dívám na diskuze o radaru, jako byla ta v Brdech, Klvaňa-Töpfer versus obyvatelé vesnic, dělá se mi špatně. Když histeričtí sprosťáci, podle svých projevů zřejmě odborníci na jadernou fyziku, zahraniční politiku a radarovou techniku obzvlášť vykřikují, že tohle ďáblovo dílo imperialistické říše zla tady prostě nebude, stydím se za nás. Rád bych se jich zeptal, komu sprostě nadávali, když nás obsazovali Rusové? Kde byli, když si u nás na nespočtu míst stavěli odpalovací zařízení na jaderné zbraně? Kde byli, když tam ty jaderné zbraně s největší pravděpodobností umisťovali? Vědí o plánu, že tři hodiny po začátku jaderné války mělo z našeho území odletět takřka dvě stovky jaderných hlavic a pum, a že celá naše armáda měla být obětována při prvním útoku? Protestovali nějak tehdy jako dnes? A jestli ne, nepřipadá jim, že nějaký OBRANNÝ radar a OBRANNÉ NEJADERNÉ raktey jsou proti tomu úplná drobnost?
A ještě k referendu. Jan Tamáš se v jedné diskuzi "odvážně" vyhnul odpovědi na otázku, jestli by, když má takovou důvěru v hlas lidu, byl i pro referendum o trestu smrti nebo perzekuci Romů, nebo jestli je pro referendum jen v případě, kdy se mu to hodí do krámu. Rád bych mu tedy položil tu otázku znovu. Mám ale pocit, že se odpovědi nedočkám.
Nezbývá než dodat, že zahraniční a obranná politika je věc poměrně složitá, srovnatelná s komplikovanou operací, a nikdo z nás "obyčejných lidí" o ní nemá páru, stejně jako o tom, jak operovat nemocného člověka. Pochybuji, že někdo nemocný by raději než an rozhodnutí doktorů o vhodné operaci spoléhal na referendum kamarádů z práce, jak se to má říznout. Stejně tak já budu radši spoléhat na názor ministra zahraničí a obrany a mnoha dalších lidí, ve které mám důvěru, než na názor Jana Tamáše, jihočeských matek, Socialistické alternativy, Palestinského klubu, Ekumenické akademie, Socialistického kruhu, Společnosti Jana Fučíka (!) a dalších sdružení podporujících akci Ne Základnám. Pokud jste proti radaru z jiných důvodů než módního antiamerikanismu nebo podělanosti z výkřiků ruských generálů, máte můj respekt, ale zkuste zajít na www.radaryrakety.cz nebo www.prozakladnu.cz.

Mimochodem, hlavní město Idaha je Boise. Což jste určitě věděli, že ano?