Jdi na obsah Jdi na menu
 


Donnie Darko, co to je za méno? Jak pro ňákýho superhrdinu.? Proč myslíš, že nejsem? Neni. Donnie Darko je náměsíčný a schizofrenní. Film i postava. Donnie je 16tiletej ex-pyromaniak, vidí červí díry a navštěvuje ho temnej králík z Gummo. Krom toho, že ho vytáhne z domu, když do Donnieho ložnice spadne motor z 747, pomůže mu zatopit školu a skalpovat sochu, prozradí mu, že svět skončí za 28 dní, na Halloweena 1988.

Souboj mezi Bushem Sr. a Dukakisem vrcholí a co dělat na předměstí, když je člověk střední vrstva? Bojovat proti republikánským rodičům? Ale vždyť jsou milí! (výborná Mary McDonnell). Proti dokonale slizkému new age tv guru (až sebeparodický Patricka Swayze)? Proti učitelce tělocviku s tričkem God is awesome!? Proti 80s (Duran Duran, Joy Division, Tears for Fears, The Church atd, matka čte Kingovo To, v kině Aero dávaj Evil Dead a Poslední pokušení)? Angličtinářka (bezmocná Drew Barrymore. Pokud je tu k něčemu tak pro zasmání, uvědomíte-li si její minulost, když Kelly temně parafrázuje cyklistickou scénu z E.T.ho.) nás učí the Destructors Grahama Greena, fyzikář půjčuje knížky a psychiatrička (Katherine Ross) nás slušně vzbudí, když ho při hypnóze chceme vytáhnout? Co je tady zlo? Je to ta obyčejnost? Je to hádanka nebo nesmysl? Kelly?!

Jak poznáme, že je Kelly debutant? ?Něco mezi P.K. Dickem a Co chytneš v žitě. Je třeba to vidět víckrát.? Wachowski bros donutili pár fans akčňáků přemejšlet chvilku o relativismu, proč by nemoh 27letý scénárista/rejža Kelly naprat stejně laciným trikem středoškolskou romanci Hawkingem. Dnešní teens toho víc vědí a méně tomu rozumějí, proč jim neutkat film na míru, odrážející jejich (náš) svět bez zřejmých souvislostí. Tak míchejme diskurzy: Carrie, Zpátky do budoucnosti, Americká krása, E.T., Storytelling, Ghost World. Spousta konotací (halloweenský kostým Donnieho sestry [Maggie Gyllenhaal, ah?] je replika obleku němé Vivian Darkbloom [anagram z Vladimir Nabokov, také pána postav-loutek. A tak dále v nekonečné Baudrillardově spirále, matrixu odkazování] z Kubrickovy Lolity) ? čtení DD se bude lišit víc než obvykle. Zaplní ale Kelly tímhle pejskokočičkovým dortem místa po žánrových stereotypech tj. má důvod žánry míchat, nebude z toho jen hrnečku vař? Postavy jsou podivně disproporční, Grandma Death zcela mimo, a vy pořád nevíte co si myslet, krom toho, že Kelly stejně jako Donnie vidí věci, které my, stejně jako Donnieho okolí, nevidíme. A tak se můžem ptát se zoufalstvím a s Donnieho spolužáky (po výkladu o sexualitě Šmoulů): ?Donnie! Why do you have to get so smart on us?? Škoda jen, má za spolužáky samý tupce.

DD není důležitý jako samostatný filmový příběh, ale spíš jako další vlajkonoš bastardů, míšenců (stejně jako Vin Diesel je rasový kompromis pro zasažení širší cílové skupiny). A to jak po stránce žánrové, tak, řekněme, produkčně-ideologické. O významu nebo kvalitě to neříká nic, ale DD byl namířen na Sundance, jehož publikum ho částečně odmítlo jako příliš hollywoodský pro známá jména herců a vizuální efekty. Donnie Darko je tedy outsider. Postava i film.

 

ps: S režisérovým komentářem a vystřiženými scénami, které najdete na am. DVD to všechno dává větší smysl. Donnie je jednoduše posel boží a nikoli předávkovaný paranoidní schizo. Bere jen placebo.

Takže mu dávám 93% (Ti, kteří tak moc dobře neznají filmy, si můžou strhnout klidně všechny procenta, páč tenhle film pochopí málokdo)